Uzupełnienie regulaminu Kleofasa, 30.11.2014

Drodzy blogerzy i osoby komentujące!
W ostatnim czasie redakcja portalu Kleofas zadecydowała, aby istniejący dotąd regulamin został uzupełniony o następującą adnotację:


Kleofas jest blogiem teologicznym o charakterze naukowym, naukowo-publicystycznym, bądź popularnonaukowym. Dlatego też w trosce o zachowanie i utrzymanie kultury wypowiedzi na forum, komentarze spamujące, naruszające w jakikolwiek sposób cudzą własność intelektualną, używające słów niecenzuralnych, a także argumenty ad personam jako godzące w etykę uczciwej dyskusji, będą odgórnie wycinane przez redakcję.

Argumentum ad personam [argumentum ad personam] (łc., dosł. ‘argument do osoby’) nieuczciwy chwyt w dyskusji, polegający na podważeniu wiarygodności tezy przeciwnika, przeciw któremu wytacza się oskarżenia osobiste, nie mające związku z dyskutowaną sprawą; źródło.

Oficjalny polski tekst netykiety wyszczególnia również zasady tzw. „internetowego savoir-vivre’u”, w którego skład wchodzą m.in. takie postawy, jak życzliwość, uprzejmość, cierpliwość. Częstokroć różnica poglądów jest czymś nieuniknionym, niemniej redaktorom Kleofasa zależy na tym, aby realizowała się ona w atmosferze wzajemnego poszanowania i respektu wobec godności drugiej osoby oraz wyznawanych przez nią wartości. Wszakże sama Ewangelia mówi: „Po tym wszyscy poznają, że moimi jesteście uczniami, gdy miłość wzajemną ku sobie mieć będziecie” (J 13, 35). Miłość natomiast „cierpliwa jest, łaskawa jest” (1Kor 13, 4), „nie unosi się gniewem, nie pamięta złego” (1Kor 13, 5). Do tego ideału dążymy.


Z serdecznymi pozdrowieniami!
Redakcja bloga teologicznego Kleofas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *