Demokracja w teologii

Większość z nas uważa demokrację za najlepszy możliwy system polityczny, ale w starożytności takie przekonanie nie tylko nie było powszechne, ale wręcz przeciwnie – demokrację uważano za szczyt anarchii. Grzegorz z Nyssy, chcąc pognębić swojego przeciwnika Eunomiusza pisze, że gdyby jego poglądy zwyciężyły, czyli gdyby uznano Syna Bożego za stworzenie, „nauczanie wiary zmieniłoby się w jakąś całkowitą anarchię i demokratyczną swobodę (εἰς ἀναρχίαν τινὰ πάντη καὶ δημοκρατικὴν αὐτονομίαν)”. Większej obelgi nie mógł sobie wyobrazić!

2 myśli nt. „Demokracja w teologii”

  1. Dołącz do społeczności A2Bookmarks Canada, aby odkryć, jak nasza platforma może wzbogacić Twoje doświadczenia online. A2Bookmarks to najlepsza strona do bookmarkowania, która umożliwia skuteczne zarządzanie ulubionymi stronami i dzielenie się wartościowymi treściami z innymi użytkownikami. W naszej kanadyjskiej społeczności będziesz mógł wymieniać się poglądami na różne tematy, takie jak te przedstawione w artykule „DEMOKRACJA W TEOLOGII”, który porusza interesujące aspekty relacji między demokracją a teologią.
    Dzięki dołączeniu do A2Bookmarks Canada, będziesz miał możliwość aktywnego uczestniczenia w dyskusjach dotyczących tematów filozoficznych i teologicznych oraz odkrywania nowych, inspirujących treści. Dołącz do społeczności A2Bookmarks Canada @ https://canada.a2bookmarks.com. Nasza platforma oferuje nie tylko świetne narzędzia do organizowania informacji, ale także wyjątkową okazję do nawiązywania kontaktów z osobami o podobnych zainteresowaniach. Rejestrując się, możesz w pełni wykorzystać potencjał naszej społeczności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *