Autorzy
Robert M. Rynkowski
Doktor teologii, pracuje jako redaktor w Kanclearii Senatu RP, autor artykułów o tematyce teologicznej oraz książek "Każdy jest teologiem. Nieakademicki wstęp do teologii" (2012) i "Zrozumieć wiarę. Niecodzienne rozmowy z Bogiem" (2015).
81 artykułówSławomir Zatwardnicki
Ukończył teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, publicysta, autor wielu artykułów oraz siedmiu książek. Członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce oraz Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce, laureat nagrody „Pro Redemptione” (2014). Członek Zarządu Fundacji „Opoka”. Zaangażowany w działalność ewangelizacyjną, formacyjną i apologetyczną. Żonaty, ma czwórkę dzieci, mieszkaniec Wałbrzycha.
75 artykułówAnna Connolly
Ekonomistka, biegła księgowa, pracowała w kilku instytucjach finansowych, prowadzi wraz z mężem firmę szkoleniową. Teologia jest jej pasją.
58 artykułówMarta Przyszychowska
Teolog, filolog klasyczny, patrolog, tłumaczka pism Grzegorza z Nyssy.
38 artykułówAndrzej Jan Nowicki
Studiował historię Kościoła w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Zainteresowany działalnością Jezusa w kontekście epoki.
31 artykułówJuliusz Gałkowski
Historyk i krytyk sztuki, publicysta, bloger. Członek zespołu Pressji. Członek redakcji portalu historykon.pl. Mesjanista. Stale pisze dla Miesięcznika Egzorcysta oraz innych pism i portali internetowych. Publikuje teksty poświęcone sztuce, historii, filozofii i teologii. Co ciekawe, nie tylko ma formalne wykształcenie z tych dziedzin, ale nadal jest nimi zainteresowany.
21 artykułówMichał Gołębiowski
– ur. 06.01.1989, jest doktorantem filologii polskiej UJ. Zajmuje się literaturą religijną XVI-XVIII wieku, dziedzictwem Ojców Kościoła w kulturze staropolskiej. Autor książki „Małżeństwo Józefa i Maryi w literaturze i piśmiennictwie staropolskim doby potrydenckiej” (Kraków 2015). Założyciel facebookowej strony W szkole Ojców Kościoła.
13 artykułówWacław Hryniewicz OMI
Ur. 23.07.1936 w Łomazach k. Białej Podlaskiej. Kapłan w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów. Emerytowany profesor teologii. Zajmuje się głównie chrześcijańską teologią paschalną, teologią nadziei, uniwersalizmem zbawienia, teologią staroruską i zagadnieniami ekumenicznymi. Autor ponad 920 publikacji, w tym 35 książek. Ostatnio opublikował: "God’s Spirit in the World: Ecumenical and Cultural Essays", Washington, Cuncil for Research in Values and Philosophy, 2012; "The Spirit: The Cry of the World", Washington, The Council for Research in Values and Philosophy, 2014, "Wiara rodzi się w dialogu", Kraków 2015.
13 artykułówJacek Salij OP
Profesor teologii dogmatycznej, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz polskiego oddziału PEN Clubu, autor wielu publikacji naukowych, książek popularyzatorskich i tłumaczeń. Ostatnio wydał "Horyzonty ostateczne".
10 artykułówDariusz Kowalczyk SJ
Profesor teologii, w latach 2003-2009 prowincjał jezuitów, od 2010 r. wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Autor wielu artykułów i kilku książek.
10 artykułówks. Antoni Tronina
Profesor biblista. Autor wielu książek i artykułów naukowych o tematyce biblijnej.
5 artykułówTomasz Ponikło
Dziennikarz, z wykształcenia socjolog. Napisał m.in. książki "Chrześcijanin. Rozmowy ze Stefanem Wilkanowiczem" (Znak 2009) i "Szachy ze Złym" (Więź 2012)
5 artykułówJan Turnau
Pisarz i dziennikarz. Prowadzi blog biblijny „Moje pisanki”. Sekretarz grupy tłumaczy, której dziełem jest przekład Biblii - Ekumeniczny Przekład Przyjaciół.
5 artykułówks. Jerzy Szymik
Kapłan archidiecezji katowickiej, teolog i poeta; profesor nauk teologicznych, wykłada teologię dogmatyczną. Autor wielu książek i artykułów.
4 artykułyDariusz Kot
Popularyzuje w Polsce wyniki akademickich (zwłaszcza prowadzonych w USA) badań nad wczesnym chrześcijaństwem i Jezusem z Nazaretu. Jest ateistą.
4 artykułyAntonina Karpowicz-Zbińkowska
doktor nauk teologicznych, muzykolog, autorka książki "Teologia muzyki w dialogach filozoficznych św. Augustyna".
4 artykułyKarolina Kochańczyk-Bonińska
Filozof, teolog, patrolog zajmujący się przede wszystkim filozofią patrystyczną. Adiunkt w zakładzie historii cywilizacji śródziemnomorskiej na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW.
3 artykułyWojciech Sobczuk
Uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu (profil humanistyczny)
3 artykułyDamian Jankowski
Student polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, miłośnik poezji Czesława Miłosza oraz kina.
3 artykułyks. Robert J. Woźniak
Kapłan archidiecezji krakowskiej, doktor habilitowany teologii dogmatycznej, wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Zajmuje się szczególnie teologią trynitarną i relacjami między teologią a filozofią nowożytną i postmodernistyczną. Autor wielu artykułów naukowych i kilku książek. Ostatnio wydał: Różnica i tajemnica. Objawienie jako teologiczne źródło ludzkiej sobości, Poznań 2012.
3 artykułyks. Waldemar Szczerbiński
Dr hab., prof. UAM, kierownik Pracowni Kultury Judaizmu w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, filozof i teolog.
3 artykułyHenryk Hydel
Z zawodu artysta malarz po studiach w Belgii (1941–1945), w Katowicach (1945–1946) i we Wrocławiu (1947–1948), mający zainteresowania muzyczne, wielbiciel muzyki J. S. Bacha. Teolog nieprofesjonalny.
3 artykułyKalina Wojciechowska
Polski teolog i biblista ewangelicki, dr hab., pracownik naukowo-dydaktyczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz wykładowca Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu.
3 artykułyStanisław Jaromi
Franciszkanin, dr filozofii, ukończył teologię i ochronę środowiska, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA), wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia. Ostatnio wydał Eko-book o Eko-Bogu
2 artykułyJarosław Dąbrowski
Zawodowo doktor fizyki, pracuje w instytucie naukowym, gdzie zajmuje się teorią ciała stałego, w szczególności fizyką nowych ultraszybkich tranzystorów, zjawiskami w skali atomowej, które mogłyby zostać wykorzystane przy produkcji takich urządzeń na skalę przemysłową, oraz innymi mniej lub bardziej przydatnymi rzeczami. W wolnych chwilach para się filozofią i teologią.
2 artykułyJanusz Poniewierski
Publicysta katolicki związany z miesięcznikiem „Znak”. Stały komentator życia religijnego na portalu Deon.pl.
2 artykułyElżbieta Wiater
Doktor teologii z incydentem historycznym w postaci magisterium z tego przedmiotu. Dziennikarz, redaktor i fascynatka duchowości chrześcijańskiej. Autorka kilku książek z zakresu duchowości.
2 artykułyks. Marek Jagodziński
Dr hab., profesor UKSW, kapłan diecezji radomskiej, teolog dogmatyk.
2 artykułyJuliusz Iwanicki
Filozof, religioznawca. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Autor książki "Procesy sekularyzacyjne a filozofia sekularna i postsekularna" oraz współredaktor "Sfer refleksji religioznawczych". Adiunkt na UAM.
2 artykułyTomasz Mączewski OFMCap
Kapucyn, prezbiter, doktorant Instytutu Teologii Fundamentalnej KUL.
1 artykułMichał Wojciechowski
Ur. 1953 r. Biblista, publicysta, pierwszy katolik świecki w Polsce, który otrzymał tytuł naukowy profesora teologii. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1986, a stopień doktora habilitowanego w 1996. Od 1987 wykładowca ATK, potem UKSW. Konsultant encyklopedii PWN. Od 1999 pracuje na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jako profesor i kierownik katedry. W 2002 uzyskał tytuł naukowy profesora, od 2011 jest profesorem zwyczajnym.
1 artykułPerry Schmidt-Leukel
Profesor Studiów Religijnych i Teologii Międzykulturowej na Uniwersytecie w Münster. Tematem jego licznych prac jest teologi fundamentalna, teologia religii i dialog chrześcijańsko-buddyjski. Przedstawiciel pluralistycznej teologii religii. Od 2001 r. jest członkiem Kościoła Anglikańskiego (wcześniej w Kościele Katolickim).
1 artykułMichał Lewandowski
Student teologii, prowadzi bloga "teolog na manowcach", interesuje się filozofią dialogu i dramatu ks. prof. J. Tischnera oraz teologią papieża Benedykta XVI.
1 artykułPaula Rączka
Urodzona w 1988 roku w Starachowicach. Pięcioletnie studia magisterskie z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II ukończyła uzyskując tytuł magistra w 2013 roku na podstawie pracy pt. „Znaczenie przynależności do Kościoła w świetle polskiej posoborowej literatury teologicznej”, napisanej na seminarium z teologii religii pod kierunkiem dra hab. Ireneusza Sławomira Ledwonia OFM, prof. KUL. Obecnie, jako doktorantka w Instytucie Teologii Fundamentalnej KUL, przygotowuje dysertację zatytułowaną wstępnie „Absolutny prymat Jezusa Chrystusa w historii zbawienia w ujęciu Antoniego Jozafata Nowaka OFM”.
1 artykułKrzysztof Bardski
Kapłan Archidiecezji Warszawskiej. Profesor Uniwersytetu kard. S. Wyszyńskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Doktor Nauk Biblijnych Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie. Kierownik Katedry Hermeneutyki Biblijnej na UKSW. Tłumacz i redaktor Biblii Ekumenicznej i Biblii Edycji św. Pawła. Autor licznych książek i artykułów naukowych o tematyce biblijnej i patrystycznej.
1 artykułks. Marian Rusecki
Ur. 22.03.1942, zm. 15.12.2012. Profesor dr hab. nauk teologicznych, wykładowca na KUL. Specjalizował się w chrystologii fundamentalnej, religiologii, teorii teologii fundamentalnej. Autor wielu książek i artykułów naukowych i popularnonaukowych.
1 artykułks. Ignacy Bokwa
Kapłan diecezji radomskiej, profesor tytularny nauk teologicznych, profesor zwyczajny na UKSW w Warszawie, z wykształcenia dogmatyk, zajmuje się teologią kultury i teologią religii, autor 8 książek i 86 artykułów naukowych.
1 artykułks. Piotr Karpiński
Kapłan diecezji łowickiej, doktor teologii. Zajmuje się filozofią francuską, fenomenologią, a także współczesnymi prądami teologicznymi.
1 artykułks. Tomasz Stępień
Filozof, dr. hab., profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Zajmuje się starożytną i średniowieczną filozofią Boga, antropologią filozoficzną i angelologią. Podejmuje też tematykę związaną z Bożą Opatrznością
1 artykułks. Andrzej Luter
Asystent kościelny Towarzystwa „Więź”, członek redakcji „Więzi”, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”
1 artykułPaul Tillich
Ur. 20 sierpnia 1886 w Starzeddel w Brandenburgii (obecnie Starosiedle w woj. lubuskim), zm. 22 października 1965 – niemiecki teolog i filozof, po 1933 działający w USA, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli protestanckich XX w.
1 artykułks. Józef Naumowicz
Profesor nauk humanistycznych, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, patrolog, bizantynolog. Pracuje na UKSW oraz równocześnie na Papieskim Wydziale Teologicznym, Sekcji Św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
1 artykułEwa Frankiewicz
Lekarz specjalista chorób dziecięcych, ukończyła wyższe studia teologiczne.
1 artykułks. Jerzy Lewandowski
Profesor nauk teologicznych, autor wielu książek i artykułów o tematyce teologicznej.
1 artykułbr. Kamil Sochacki
Magister teologii i brat mniejszy kapucyn, prezbiter. Jego hobby to starożytność, filozofia, Ojcowie Kościoła i muzyka.
1 artykułMarcin Majewski
Marcin Majewski - teolog, biblista, wykładowca języka hebrajskiego i przedmiotów biblijnych na kilku uczelniach krakowskich, m.in. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Doktorat bronił na UPJP II, ale studiował też na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Izraelu. Jest członkiem Sekcji Biblijnej Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Współredaktor portali Orygenes.pl, bliskiwschod.pl i czasnabiblie.pl.
1 artykułWłodzisław Duch
Profesor zwyczajny, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od kwietnia 2014 jest wiceministrem nauki (podsekretarzem stanu). Autor kilkuset artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz kilku książek. Głównymi obszarami zainteresowań naukowych Włodzisława Ducha była początkowo fizyka komputerowa i molekularna (1977-1990), potem (1990-2012) inteligencja obliczeniowa (Computational Intelligence), w tym metody pozwalające na zrozumienie struktur danych, ogólna teoria inteligencji komputerowej oparta na ocenie podobieństwa i składaniu transformacji oraz meta-uczeniu, które automatycznie znajduje najlepszy model dla danego zbioru danych, informatyka neurokognitywną, czyli algorytmy inspirowane sposobem funkcjonowania mózgu na wielu poziomach, architektury kognitywne, neurodynamiczne modele chorób psychicznych integrujące poziom genetyczny, molekularny i behawioralny, oraz modele pozwalające na wizualizację zdarzeń mentalnych. Ma też na koncie kilka publikacji z filozofii umysłu. Od 2012 roku skupił się nad rozwojem Laboratorium Neurokognitywnego na UMK, a w nim badaniami eksperymentalnymi procesów poznawczych.
1 artykułKinga Bogusiewicz
Magister filologii polskiej, studentka ostatniego roku teologii w ramach Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych KUL
1 artykuł