Dyspensa, czyli co?

Kardynał Kazimierz Nycz wydał dekret następującej treści:

„Mając na względzie, że piątek 22 lipca obchodzony jako święto liturgiczne Świętej Marii Magdaleny przypada w okresie przyjęcia w naszej Archidiecezji  gości przygotowujących się na spotkanie młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży, biorąc pod uwagę radosny charakter w przeżywaniu tego czasu, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam zgodnie z kanonem 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Korzystając z dyspensy zobowiązuję, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego”.

Oczywiście pojawiły się głosy, że to nieporozumienie, że nie ma powodu i tak dalej. Głosy dla mnie zdumiewające… Jak przypuszczam w ten piątek zjem mniej więcej mięsa co zwykle, czyli niewiele. Niespecjalnie lubię, a z wiekiem lubię coraz mniej. Ale wydaje mi się że głosy krytyczne w stosunku do tej decyzji naszego kardynała są dowodem co najmniej na nieporozumienie. Trzy uwagi:

  1. dyspensa nie jest nakazem obżarstwa, które zawsze jest grzechem; to że kardynał pozwala zjeść kanapkę z szynką to nie znaczy, że namawia nas do orgii gastronomicznej;
  2. dyspensa jest swoistym czasem radości – warto zastanowić się nad tym co wskazuje nam pasterz jak przyczynę owej radości, może pozwoli nam to na zrozumienie więcej z naszej wiary;
  3. w dekrecie kardynał wskazał na modlitwę w intencji Ojca Świętego – to ważny element, przypominam że modlitwa jest równie ważna dla naszego ducha jak praktyki pokutne, a także że modlitwa w intencji papieskiej nie oznacza modlitwy za osobę Ojca Świętego.

Papieskie intencje na ten miesiąc:

Ogólna: Aby szanowane były ludy tubylcze, których tożsamość, a nawet egzystencja są zagrożone.
Ewangelizacyjna: Aby Kościół w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach poprzez swoją misję kontynentalną głosił Ewangelię z odnowionym zapałem i entuzjazmem.

Ciekawy komentarz do tych intencji znajdziemy na stronie radia watykańskiego.

 

dyspensa-e1468836775509-579x1030

 

2 myśli nt. „Dyspensa, czyli co?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *